Lista filmelor de la TIFF

FILME TIFF 2017
Deschidere: King of the Belgians / Regele Belgiei, r. Peter Brosens, Jessica Woodworth (Belgia, Olanda, Bulgaria)
Închidere: May God Save Us / Dumnezeu să ne ierte, r. Rodrigo Sorogoyen (Spania)

 
PROIECȚII SPECIALE / SPECIAL SCREENINGS
1. Polina, danser sa vie / Polina, r. Valerie Muller, Angelin Preljocaj (Franța)
2. Une jeune fille de 90 ans / O tânără de 90 de ani, r. Valeria Bruni Tedeschi, Yann Coridian (Franța)
3. The New Gypsy Kings / Regii manelelor, r. Liviu Tipuriță (Marea Britanie)
4. Blue Velvet / Catifeaua albastră, r. David Lynch (SUA)
5. The Missing Pieces / Piesele lipsă, r. David Lynch (SUA)
6. The One Hundred Bill / Suta de lei, r. Mircea Saucan (România)
7. De ce bat clopotele, Mitică?, r. Lucian Pintilie (România)
8. Să mori rănit din dragoste de viață, r. Mircea Veroiu (România)
9. Afterimage, r. Andrzej Wajda (Polonia)
10. Take Me Home / Du-mă acasă, r. Abbas Kiarostami (Iran)
11. 76 Minutes and 15 Seconds with Abbas Kiarostami / 76 de minute și 15 secunde cu Abbas Kiarostami, r. Seifollah Samadian (Iran)

 
EVENIMENTE SPECIALE / SPECIAL EVENTS
1. Der Müde Tod/ Moartea obosită, r. Fritz Lang – cine-concert Thierry Escaich
2. Cine-concert The General, r. Buster Keaton – muzică originală de Trio Diallèle
3. Cine-Concert Lotte, mon amour – Animații de Lotte Reiniger, pe muzică de Christine Ott
4. Cine-concert CelloFun feat. Irina Margareta Nistor – scurtmetraje de Hans Richter

 
WEEKEND LA CASTEL
1. Roar / Sub asediul fiarelor, r. Noel Marshall (SUA)
2. Cine-concert Metropolis, r. Fritz Lang – Acompaniament live Orchestra Filarmonicii Transilvania

 
PIAȚA UNIRII OPEN AIR
1. King of the Belgians / Regele Belgiei, r. Peter Brosens, Jessica Woodworth (Belgia, Olanda, Bulgaria)
2. The History of Love / Povestea iubirii, r. Radu Mihăileanu (Franța, Canada, Belgia, România)
3. The Age of Shadows / Imperiul umbrelor, r. Kim Jee-Woon (Coreea)
4. Twin Peaks: Fire Walk With Me/ Twin Peaks: Ultimele 7 zile din viața Laurei Palmer, r. David Lynch (SUA)
5. La Pazza Gioia/ Like Crazy / Nebune de fericire, r. Paolo Virzi (Italia, Franța)
6. Pour la peau d’un flic / Afacerea Pigot, r. Alain Delon (Franța)
7. Dalida, r. Lisa Azuelos (Franța)
8. Baahubali 2: The Conclusion / Baahubali 2: Finalul, r. S.S. Rajamouli (India)
9. California Dreamin’ (Endless) / California Dreamin’ (Nesfârșit), r. Cristian Nemescu (Romania)
10. May God Save Us / Dumnezeu să ne ierte, r. Rodrigo Sorogoyen (Spania)

 
COMPETIȚIE
1. Playground / Teren de joacă, r. Bartosz Kowalski (Polonia)
2. Glory / Gloria, r. Kristina Grozeva, Petar Valchanov (Bulgaria)
3. Heartstone / Piatră pe inimă, r. Gudmundur Arnar Gudmundsson (Islanda)
4. Hounds of Love / Tortura, r. Ben Young (Australia)
5. Zeus, r. Miguel Calderon (Mexic)
6. Simulation / Simularea, r. Abed Abest (Iran)
7. God’s Own Country / Tărâmul binecuvântat, r. Francis Lee (Marea Britanie)
8. My Happy Family / Familia mea fericită, Nana Ekvtimishvili, Simon Groß (Georgia, Germania)
9. Land of the Little People / Tărâmul celor mici, r. Yaniv Berman (Israel, Palestina)
10. Chrysanthemums Time / Vremea crizantemelor, r. Dmytro Moiseiev (Ucraina)
11. Dolphins Go East / Delfinii înoată spre est, r. Gonzalo Delgado, Veronica Perrotta (Uruguay, Argentina, Germania)
12. The One-Eyed King / El Rey Borni / Regele fără un ochi, r. Marc Crehuet (Spania)

 
ZILELE FILMULUI ROMÂNESC
Competiție lungmetraj
1. Ana, mon amour, r. Călin Netzer
2. Fixeur, r. Adrian Sitaru
3. Camera Obscura, r. Gheorghe Preda
4. Inimi cicatrizate, r. Radu Jude
5. Planeta Petrila, r. Andrei Dăscălescu
6. Varză, cartofi și alți demoni, r. Șerban Georgescu
7. Procesul, r. Claudiu Mitcu, Ileana Bârsan
8. Aniversarea, r. Dan Chișu
9. Ultimul căldărar, r. Cosmin Bumbuț, Elena Stancu

 
În afara competiției
1. Breaking News, r. Iulia Rugină
2. Țara moartă, r. Radu Jude
3. Ouăle lui Tarzan, r. Alexandru Solomon
4. Vânătoare, r. Alexandra Bâlteanu

 
Competiție scurtmetraj
1. Scris /Nescris, r. Adrian Silisteanu
2. Offstage, r. Andrei Huțuleac
3. Chers Amis, r. Valeriu Andriuță
4. No Man’s Land, r. Marius Olteanu
5. O noapte de dragoste, r. Alex Mavrodineanu
6. Prima noapte, r. Andrei Tănase
7. Date Night, r. Stela Pelin
8. Sechestrați fără voie, r. Tudor Botezatu
9. Farul, r. Ionuț Gaga
10. Când afară ninge, r. Conrad Mericoffer
11. Almania, r. Anton Groves, Damian Groves
12. Broken, r. Alex Mironescu
13. Fragment22, r. Sandra Rad

 

 

În afara competiției
1. Careu, r. Anca Damian
SUPERNOVA
1. Frantz, r. François Ozon (Franta, Germania)
2. The Distinguished Citizen / El Ciudadano Ilustre / Cetățeanul de onoare, r. Gaston Duprat, Mariano Cohn (Argentina, Spania)
3. The Oath / Jurământul, r. Baltasar Kormakur (Islanda)
4. Neruda, r. Pablo Larrain (Chile)
5. Original Bliss / Extaz primordial, r. Sven Taddicken (Germania)
6. The Teacher / Profesoara, r. Jan Hrebejk (Slovacia, Cehia
7. The Student / (M)ucenicul, r. Kirill Serebrenikov (Rusia)
8. The Last Family/ Ultima familie, r. Jan P. Matuszynski (Polonia)
9. Une vie / O viață, r. Stephane Brize (Franța)
10. Ministry of Love / Ministerul iubirii, r. Pavo Marinkovic (Croația, Cehia)
11. Wild Mouse / Șoarece de câmp, r. Josef Hader (Austria)
12. Sami Blood / Sânge de lapon, r. Amanda Kernell (Suedia, Danemarca, Norvegia)
13. L’ombre des femmes / În umbra femeilor, r. Philippe Garrel (Franța)
14. A Wedding / O nuntă, r. Stephan Streker (Belgia, Franta, Luxemburg, Pakistan)
15. Summer 1993 / Vara lui 1993, r. Carla Simon (Spania)
16. The Party / Petrecerea, r. Sally Potter (Marea Britanie, Danemarca)
17. Frost / Înghețul, r. Sharunas Bartas (Lituania, Franta, Polonia, Ucraina)
18. Jeanette, the Childhood of Joan of Arc / Jeanette, copilăria Ioanei d’Arc, r. Bruno Dumont (Franța)
19. In the Blood / În sânge, r. Rasmus Heisterberg (Danemarca)
20. Requiem for Mrs. J / Recviem pentru doamna J, r. Bojan Vuletic (Serbia)

 
FARĂ LIMITĂ / NO LIMIT
1. Jesus, r. Fernando Guzzoni (Franța, Chile, Germania, Grecia)
2. The Ornithologist / Ornitologul, r. Joao Pedro Rodriguez (Portugalia, Franta, Brazilia)
3. Safari, r. Ulrich Seidl (Austria)
4. Hristo, r. Grigor Lefterov, Todor Matsanov (Bulgaria)
5. Tom of Finland, r. Dome Karukoski (Finlanda, Danemarca, Suedia, Germania, SUA)
6. Ceux qui font les Revolutions / Cei care fac revoluție pe jumătate își sapă singuri groapa, r. Mathieu Denis, Simon Lavoie (Canada)
7. Park, r. Sofia Exarchou (Grecia, Polonia)
8. Even Lovers Get the Blues / Când amanții n-au chef, r. Laurent Micheli (Belgia)
9. Filthy / Ticăloșia, r. Teresa Nvotova (Slovacia, Cehia)
10. Immortality / Nemurire, r. Mehdi Fard Ghaderi (Iran)
11. Sister of Mine / Sora mea, r. Pedro Aguilera (Spania)
12. Small Town Killers / Criminali de provincie, r. Ole Bornedal (Danemarca)

 
CE SE ÎNTÂMPLĂ, DOCUMENTARULE? / WHATS UP, DOC?
1. Austerlitz, r. Sergei Loznitsa (Germania)
2. All These Sleepless Nights / Toate nopțile albe, r. Michal Marczak (Polonia, Marea Britanie)
3. Devil’s Freedom / Libertatea diavolului, r. Everardo Gonzalez (Mexic)
4. Ghost Hunting / Vânătoare de fantome, r. Raed Andoni (Franța, Palestina, Elvetia, Qatar)
5. Horizontes / Orizonturi, r. Eileen Hofer (Elveția)
6. Secondo Me / Opera văzută de la garderobă, r. Pavel Cuzuioc (Austria)
7. Who’s Gonna Love Me Now? / Cine o să mă mai iubească acum?, r. Tomer Heymann (Israel)
8. Politica, manual de instrucciones / Politica, manual de întrebuințare, r. Fernando Leon De Aranoa (Spania)
9. Chavela, r. Catherine Gund, Daresha Kyl (SUA)
10. Atentamente / Cu sinceritate, r. Camila Rodriguez Triana (Columbia)
11. The Challenge / Provocarea, r. Yuri Ancarani (Italia, Franța, Elveția)
12. Machines / Mașinării, r. Rahul Jain (India, Danemarca, Finlanda)
13. Amateurs In Space / Amatori în spațiu, r. Max Kestner (Danemarca)
14. Sur Le Quai / Pe peron, r. Stefan Mihalachi (Franța)
15. Niñato / Piciul, r. Adrian Orr (Spania)
16. Disturbing the Peace / Dușmanii păcii, r. Stephen Apkon, Andrew Young (Israel, Palestina, SUA)

 
ALT.ROM.COM
1. Through the Wall / Căsătorie cu obstacole, r. Rama Burshtein (Israel)
2. Zoology / Zoologie, r. Ivan I. Tverdovsy (Rusia)
3. Jours de France / 4 zile în Franța, r. Jerome Reybaud (Franța)
4. The Together Project / Efectul acvatic, r. Solveig Anspach (Franța, Islanda)
5. It Had to be you / Tu și numai tu, r. Sasha Gordon (SUA)
6. Afterlov / Dezîndrăgostire, r. Stergios Pascos (Grecia)
7. Lost in Paris / Pierduți în Paris, r. Fiona Gordon, Dominique Abel (Franța, Belgia)
8. The Bloom of Yesterday / Florile de ieri, r. Chris Kraus (Germania)
9. Slash, r. Clay Liford (SUA)
10. Uphill Love / Pe culmile iubirii, r. Nelson Nunez (Venezuela)

 
RETROSPECTIVA JEAN-PIERRE MELVILLE
1. Le Silence de la mer / Tăcerea mării
2. Bob le flambeur / Patima riscului
3. Le Cercle rouge / Cercul roșu
4. L’Armee des ombres/ Armata umbrelor
5. Leo Morin Prêtre / Leon Morin, preot
6. Le Doulos/ Denunțătorul
7. 24 Heures dans la vie d’un clown (short) / O zi din viața unui clovn (scurtmetraj)

 
PORTRET HR GIGER
The Collaborations of H.R. Giger
1. Swissmade 2069 / Fabricat în Elveția, r. Fredi M. Murer (Elveția)
2. Tagtraum, r. J.J. Wittmer (Elveția)
3. A New Face of Debbie Harry / Noua față a lui Debbie Harry, r. Fredi M. Murer (Elveția)

 
Behind the Scenes of H.R. Giger’s Studio
1. Passagen, r. Fredi M. Murer (RFG, Elveția)
2. Giger’s Necronomicon / Necronomicon-ul lui Giger, r. J.J. Wittmer (Elveția)
3. Giger’s Alien / Alien-ul lui Giger, r. Mia Bonzanigo, J. J. Wittmer (Elveția)

1. Alien (1979), r. Ridley Scott (Marea Britanie, SUA)
2. Alien: Covenant (2017), r. Ridley Scott (SUA)
3. Biotic, r. Zev Deans (SUA).

 
FILM FOOD
1. Todo Sobre El Asado / Totul despre grătarul argentinian, r. Mariano Cohn, Gaston Duprat (Argentina)
2. The Turkish Way / Savoarea Turciei, r. Luis Gonzalez (Spania)
3. Soul / Soul – Ingredientul secret, r. Angel Parra, Jose Antonio Blanco (Spania)

 
UMBRE / SHADOWS
Lungmetraje
1. Prevenge / Răzbunare preventivă, r. Alice Lowe (Marea Britanie)
2. The Wailing / Satul blestemat, r. Na Hong-Jin (Coreea)
3. Train To Busan / Trenul de Busan, r. Yeon Sang-Ho (Coreea)
4. Animals / Animale, r. Greg Zglinski (Elveția, Austria, Polonia)
5. Dark Side of the Light / Strălucire întunecată, r. Ryota Sakamaki (Japonia)
6. Parents / Părinți, r. Christian Tafdrup (Danemarca)
7. The Wanderers, r. Dragoș Buliga (România)
Scurtmetraje
1. Lunatique / Lunatica, r. Gabriel Kalim Mucci (Brazilia)
2. Le Plan / Planul, r. Pierre Teulières (Franța)
3. Curve / Panta, r. Tim Egan (Australia)
4. Zarr-Dos, r. Bart Wasem (Germania)
5. Zona-84, r. Lonan Garcia (Spania)
6. Lost Boy / Băiatul pierdut, r. Ash Thorp, Anthony Scott Burns (Olanda)
7. The Clockmakers Dream / Visul ceasornicarului , r. Cashell Horgan (Marea Britanie)
8. Still / Manechinul, r. Oliver Park (Marea Britanie)
9. Agatha, r. Timothy Vandenberg (SUA)
10. Behind / În spatele tău, r. Ángel Gómez Hernández (Spania)
11. When Susurrus Stirs / Când Susurrus stârnește, r. Anthony Cousins (Marea Britanie)
12. I am the Doorway / Eu sunt ieșirea, r. Robin Kasparik (Cehia)

 
CARTE BLANCHE VIVA EROTICA
1. Wet Dreams / Vise umede (Olanda)
2. Randy / Femeia electrică, r. Philip Schuman (SUA)
3. Sensuela, r. Teuvo Tulio (Finlanda)
4. Mano Destra, r. Cleo Ubelmann (Elveția)
5. The Devil in Miss Jones / Diavolul din Doamna Jones, r. Gerard Damiano (SUA)
6. Candy Store (mix de scurtmetraje)

 
INTERACTIFF
1. The Maribor Uprisings / Revoluție în Maribor, r. Milton Guillen, Maple Razsa (SUA, Slovenia)
2. Late Shift / Schimbul de noapte, r. Tobias Weber (Elveția, Marea Britanie)
3. Tantalum, r. Gilles Porte (Franța)

 
3×3
DAMJAN KOZOLE
1. The Fatal Telephone / Telefonul fatal (Slovenia)
2. Spare Parts / Piese de schimb (Slovenia)
3. Nightlife / Viață de noapte (Slovenia)
KIRA MURATOVA
1. Getting to Know the Big Wide World / Ieșiți în lume (URSS)
2. Asthenic Syndrome / Sindromul astenic (URSS)
3. Eternal Homecoming / Eterna întoarcere acasă (Ucraina)
ARNAUD DES PALLIERES
1. Parc (Franța)
2. Michael Kohlhaas / Legenda lui Michael Kohlhaas (Franța, Germania)
3. Orpheline / Orfana (Franța)

 
SUSPECȚI DE SERVICIU / THE USUAL SUSPECTS
1. May God Save Us / Que Dions nos perdone/ Dumnezeu să ne ierte, r. Rodrigo Sorogoyen (Spania)
2. By the Time it Gets Dark / Când se lasă întunericul, r. Anocha Suwichakornpong (Thailanda, Olanda, Franta, Qatar)
3. Goran, r. Nevio Marasovic (Croația)
4. A Fantastic Woman / O femeie fantastică, r. Sebastian Lelio (Chile,Germania, SUA, Spania)
5. King of the Belgians/ Regele Belgiei, r. Peter Brosens, Jessica Woodworth (Belgia, Olanda, Bulgaria)
6. Yamato (California), r. Daisuke Miyazaki (Japonia)

 
SOMEȘ OPEN AIR
1. Amok, r. Vardan Tozija (Macedonia)
2. The Black Pin / Acul negru, r. Ivan Marinovic (Muntenegru, Serbia)
3. La Loi de la jungle / Legea junglei, r. Antonin Peretjatko (Franța)
4. The Maribor Uprisings / Revoluție în Maribor, r. Milton Guillen, Maple Razsa (SUA, Slovenia)
5. Well / Puțul, r. Gigor Attila (Ungaria)
6. The Nile Hilton Incident / Incidentul de la Hilton, r. Tarik Saleh (Suedia, Egipt)
7. The Tunnel /Tunelul, r. Seong-Hun Kim (Coreea)
8. The Red Captain / Căpitanul roșu, r. Michal Kollar (Slovacia, Cehia, Polonia)
9. At the End of the Tunnel / La capătul tunelului, r. Rodrigo Grande (Argentina, Spania)

EDUCATIFF
1. Sami Blood / Sânge de lapon, r. Amanda Kernell (Suedia, Danemarca, Norvegia)
2. Yellow Flowers on the Green Grass / Flori galbene în câmpia verde, r. Victor Vu (Vietnam)
3. Esteban, r. Jonal Cosculluela (Cuba)
4. The Fabulous Patars / O familie fabuloasă, r. Sophie Reine (Franța)
5. Little Harbour / Micul port, r. Iveta Grofova (Slovacia, Cehia, Ungaria)
6. Offline – Are You Ready for the Next Level? / Offline – ești pregătit pentru nivelul următor?, r. Florian Schnell (Germania)
7. Mr. Frog / Profesorul broască, r. Anna Van Der Heide (Olanda)
8. King Laurin / Regele piticilor, r. Matthias Lang (Germania)

 
ECOTIFF
1. Thank You for the Rain / Mulţumesc pentru ploaie, r. Julia Dahr (Norvegia, Marea Britanie)
2. Half-Life in Fukushima / Fukushima – Viața merge mai departe, r. Mark Olexa, Francesca Scalisi (Elveția)

 
ZIUA HBO / HBO DAY
1. Umbre (primul episod din sezonul 2), r. Bogdan Mirică (România)
2. Planeta Petrila, r. Andrei Dăscălescu (România)
3. Eu sunt Hercule, r. Marius Iacob (România)
4. Beware the Slenderman / Teroarea vine de pe net, r. Irene Taylor Brodsky (SUA)
5. Houston, We Have A Problem! / Houston, Avem O Problemă!, r. Ziga Virc (Slovenia, Croatia, Germania, Cehia, Qatar)

 
ZIUA MAGHIARĂ – HUNGARIAN DAY
1. On Body And Soul / Despre trup și suflet, r. Ildiko Enyedi
2. Strangled / Strangulat, r. Arpad Sopsits
3. It’s Not the Time of My Life / Nu vă dați jos pantofii, r. Hajdu Szabolcs
4. Well / Puțul, r. Gigor Attila
5. Roots of Iron / Rădăcini de fier, r. Agota Varga
6. Soul Exodus / Exod de suflete, r. Csaba Bereczki
7. The Citizen / Cetățeanul, r. Roland Vranik
8. Sing / Toată lumea, r. Kristof Deak – scurtmetraj
FOCUS SLOVENIA
1. Class Enemy / Dușmanul clasei, r. Rob Bicek
2. Siska Deluxe, r. Jan Cvitkovic
3. The Tree / Copacul, r. Sonja Prosenc
4. Inferno / Infernul, r. Vinko Moderndorfer
5. Houston, We Have A Problem! / Houston, avem o problemă!, r. Ziga Virc (Slovenia, Croatia, Germania, Cehia, Qatar)
6. Blue Velvet Revisited / Întoarcere la catifeaua albastră, r. Peter Braatz
7. The Valley of Peace / Valea păcii, r. France Stiglic
FOCUS YOUNG AUSTRIAN CINEMA
1. Ugly / Nașpa, r. Juri Rechinsky
2. Winwin, r. Daniel Hoesl
3. The Night of a Thousand Hours / Noaptea celor o mie de ore, r. Virgil Widrich
4. One of Us / Unul dintre noi, r. Stephan Richter
5. Jack, r. Elisabeth Scharang
6. Superworld / Supralumea, r. Karl Markovics
7. Thank You for Bombing / Vă mulțumim că ne-ați bombardat, r. Barbara Eder
8. A Decent Woman / Colonia nudistă, r. Lukas Valenta Rinner

Adresa evenimentului